1ust derya av

 

GÜNCEL HABERLER

SPOR HABERLERİ

HANGİ GÖZÜNÜZ BASKIN?

Atıcılıkta ve avda, baskın gözünüzün hangisi olduğu, sağdan sola giden hedeflerde ya da soldan sağa giden hedeflerde daha başarılı ya da başarısız olmanızı etkileyen önemli etkenlerden birisidir. Baskın gözünüzü mutlaka tespit etmeli, eğer bir "cross dominant" durumu varsa, bu zaafı daha fazla çalışarak gidermeye çalışmalısınız.

İdeal durum, kullanılan el tarafındaki gözün dominant olmasıdır. Yani sağ el kullanılıyorsa, sağ gözün dominant olması idealdir.

Atışta sağ elini kullanan bir atıcının, sol gözü baskın (dominant) ise, ya da aynı şekilde atışta sol elini kullanan bir atıcının sağ gözü baskınsa, bu tür atıcı tiplerine "cross dominant shooter" - çapraz baskın atıcı durumu denir. Bu durumda, atıcının bu zaafını giderebilmesi için, özel ve yoğun bir çalışma uygulaması gerekir. Ya da atışa yeni başlıyorsa, baskın göz tarafındaki elini kullanmayı öğrenmeye çalışması da cross dominant shooter'larda en yaygın görülen seçeneklerden birisidir.

 

Atışlarda, baskın göz (dominant eye) ile atışta kullandığınız elinizin çaprazlık arzetmesinden kaynaklanan sorun, eğer iki göz açık atış yapma alışkanlığınız varsa gerçekten bir sorun teşkil edebilir. Eğer iki göz açık (both eyes open) atış yapmıyorsanız, cross dominant olsanız bile bu sizi etkileyen bir sorun değildir.

Ancak, iki göz açık atış yapmanın avantajlarından faydalanmak için bu şekilde atış yapmaya alışan ya da bu şekilde atış yapmak isteyen birisinin, atış yaparken baskın gözünü bilmesi gerekir.

Aslında hepimiz, nereye bakarsak bakalım, hangi cisme bakarsak bakalım, bu yerin ya da cismin iki farklı imajını görürüz, birisi sol gözün kendisine göre, (sol gözün cisme olan mesafe ve açısına göre) , diğeri sağ gözün kendisine göre (sağ gözün cisme olan mesafe ve açısına göre) gördüğü iki farklı imajdan bahsediyorum. Beynimiz, bu iki farklı imajdan, baskın olan gözün gördüğü imajı seçer ve diğerinin üzerine baskın kılarak, gerçek görüntünün bu görüntü olduğunu bize kabul ettirir. Yani aslında, nereye bakarsak bakalım, baskın gözümüzün gördüğü imajdır beynimizin bize sunduğu, diğer gözün imajı da kaybolmaz, beyin görüntü olarak kabul etmediği bu diğer imajı da , cismin bize olan dikey uzaklığı ve (yanca ve boyca) hızı gibi parametreleri hesaplayabilmek için kullanır.

Bununla birlikte, göz baskınlığının da dereceleri vardır, yani herkeste baskın gözün diğer göze baskınlık derecesi aynı değildir. Kimi insanlarda, baskın göz diğerine çok baskındır, böyle insanlarda beyin baskın olmayan gözün gördüğü imajı, görüntü oluşumu açısından neredeyse tamamen yok sayarak, sadece yukarıda bahsettiğim hesaplamalar için kullanır.. Kimilerinde ise baskınlık daha azdır..

Cross Dominant kişilerde, baskınlığın sadece nispeten daha az olması durumlarında, yapacağınız çalışmalar kayda değer sonuç verebilir.

Ancak, Cross Dominant kişilerde baskınlık çok fazlaysa , başarılı bir şekilde atış yapabilmenin sadece 3 çıkar yolu vardır;

1) Baskın göz tarafınızda atış yapmayı öğrenmek ki bu genellikle atışa yeni başlayanlarda başarılı olan bir yöntemdir... Uzun yıllar boyunca atış yapmış biriyseniz, bu yöntem size çok zor gelecektir.

2) Atış yaptığınız tarafta olmayan gözünüzü, yani baskın gözünüzü kapatarak, baskın olmayan gözünüzün kontrolü almasına zorlayarak atış yapmak ki , bu atış sırasında çoğu zaman hissetmeyeceğiniz ancak atış performansınızı olumsuz yönde etkileyecek bir strese yol açar. Aynı zamanda, beyin, hedefin derinlik, uzaklık ve hız parametrelerini hesaplarken genellikle hata yapar.

3) Atış gözlüğünüzün, baskın göz tarafını, bir patch ya da uygun bir yamayla kapatarak, atış yaptığınız tarafınızdaki baskın olmayan gözünüzün kontrolü almasına zorlayarak atış yapmaktır ki, bu 3'ü arasında , en kolay olanıdır.


Cross Dominant olan bir kişi, baskın gözü çok fazla baskın değilse, bolca çalışarak ve pratik yaparak atış performansını yükseltebilir; bunlar, aslında çok basit ama sonuç almak için çok fazla tekrar ve pratik gerektiren çalışmalardır;

En çok görülen Cross Dominant durumu, sağ eliyle atış yaptığı halde, sol gözü baskın olan kişilerin durumudur. Bu durumda yapılabilecek örnek alıştırmalardan bir tanesi, baş parmağınızla bir cisme nişan alarak yapacağınız alıştırmadır. Baş parmağınızla bir cisme nişan aldığınızda, parmağınıza bakmadan hedefe konsantre olursanız, flu olarak baş parmağınızın iki farklı imajını da farkedersiniz. Bu imajlardan "soldaki" nişan alırken referans almanız gereken imajdır. Bu şekilde, baskın gözünüzü yavaşça kapatıp açarak, yani sol gözünüzü her kapatıp açtığınızda imajı teke düşürüp tekrar çift görünmesini sağlayarak, beyninize, dikkate alması gereken imajın soldaki olduğu telkininde bulunursunuz ve bu çalışmayı ne kadar çok yaparsanız, iki göz açık cisme bakarken, referans olan imajın soldaki olduğunu beyniniz o kadar iyi öğrenir..

Bu çalışmayı, tüfeği omuzlayarak da yapabilirsiniz, hedefe konsantre bakılırken, referans alınması gereken arpacık imajı, soldakidir. Soldaki imajı, baskın olan sol gözünüzü yavaşça kapatıp açarak ve bu işlemi binlerce , belki onbinlere kez tekrarlayarak (belki ayları bulabilir), beyninize, iki göz açık atış yaparken, birincil olarak soldaki arpacığı referans alması gerektiğini öğretebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu çalışmalar ancak, baskınlık derecesi ileri seviyede olmayan cross dominat kişiler için geçerlidir.

Ben de, sol gözü baskın ancak sağ elini kullanan bir cross dominant atıcıyım, ancak sol gözümün baskınlığı çok ileri derecede değil, "40 Yıllık Emektar Çifte" başlıklı konuda resimleri bulunan tüfeği bana yadigar bırakan rahmetli babamın küçük yaşımda bana öğrettiği bu metodla, resimlerdeki klasik çifte tüfekle iki göz açık atışın alıştırmasını yaparak kendimi geliştirdim, şu anda tüfeği omuzladığım anda hiç bir imaja ya da arpacığa dikkat etmeye gerek kalmadan, direkt tetiği çekebiliyorum. Yani, cross dominant sorunumu bu şekilde aşabildim.

Baskın gözü çok fazla baskın olan kişilerin, yukarıda saydığım 3 seçenekten birini uygulamaktan başka çareleri maalesef görünmüyor, zira bu konuyla ilgili okuduğum bir çok yazı ve kitapta baskınlığın ileri derecede olduğu kişilerde, çalışmayla pek sonuç alınamadığı vakılardan bahsedildiğine rastladım.

BASKIN GÖZ NASIL BELİRLENİR?

1) İki elinizi, yukarıdaki çizim resimde görüldüğü gibi birleştirin (iki elinizin arasında kalan delik , çizim resimdekinden çok daha küçük bir delik olmalıdır)

2) İki gözünüzü de kapamadan, iki elinizin bu pozisyonu bozulmadan, iki elinizin gözlerinize maksimum uzak mesafede yani kollarınızı gergin tutarak , aradaki küçük delikten , bulunduğunuz ortamda karşınızda yer alan herhangi bir noktaya bakın, unutmayın, iki gözünüz açık olmalı.

3) İki gözünüzü de kapamadan, baktığınız noktadan gözlerinizi ayırmadan, iki elinizin pozisyonunu bozmadan, yavaş yavaş ellerinizi yüzünüze doğru yaklaştırın, unutmayın iki gözünüz de açık olmalı ve kapanmamalı

4) İki gözünüzü de kapamadan, ellerinizi yüzünüze yavaşça yaklaştırmaya devam edin ve yüzünüze tamamen yaklaştırın, elleriniz (pozisyonu bozulmadan), yüzünüze dokunma mesafesine kadar yaklaştığında, elleriniz hangi gözünüzün üzerinde? Bu gözünüz, baskın gözünüzdür.

 Alıntıdır...

Hava Durumu

Trabzon