1ust derya av

 

GÜNCEL HABERLER

SPOR HABERLERİ

Değerli arkadaşlar , köpeğimizi ava çıkarmadan önce ve av esnasında vermemiz gereken bazı eğitimler vardır . Şimdi sizlere bu eğitimler esnasındaki yanlış uygulamalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Köpeğinizi düdük sesine alıştırma:

Kelimeler ve anlamları köpeğe hiçbir şey ifade etmez. Köpek komutları alırken sadece ses tonu ve hareketlerle ilgilidir. Verilen komutun bir el hareketi ile pekiştirilmesi köpeğin algılamasını büyük ölçüde kolaylaştırır. Bunun için ıslık, düdük veya sözcükle verdiğiniz komutu köpek görüş alanınızdayken mutlaka el hareketi ile tamamlamanız gerekmektedir.

Köpeğe merada düdük ile komut vermek hem sizin bağırarak daha az yorulmanıza, hem köpeğin sesi daha net algılamasına hem de düdük hep aynı tonda ses çıkardığı için köpeğin komutu daha kolay kavramasını sağlar.

Düdük hem köpeğin uzak mesafelerden rahat duyması , hem sesinizin kısılmaması hem de gürültü kirliliği oluşmaması bakımından da çok önemlidir.

Köpeği düdük sesine alıştırmak kolaydır. Düdüğü öğretmek için ilk olarak otur ve gel komutları öğretilmelidir. Şunu unutmayınız ki köpeğinize bir komut verdiğiniz zaman siz ikinci bir komut verene kadar köpeğiniz ilk komuta uyma durumundadır.

Köpeklerinize eğitim verirken aynı anda iki komutu birden kullanmayın. Örneğin otur ve bekle gibi. Zaten siz otur komutunu verdiğiniz an köpeğiniz siz ikinci bir emir verene kadar oturmak zorundadır.

Köpeğinize otur komutunu verdikten sonra ilk olarak ondan fazla uzaklaşmadan gel komutunu verin ve gel ile birlikte daha önce belirlediğiniz bir el hareketini kullanın. Bu elinizi yukarı kaldırıp sonra yavaşça yukardan aşağı doğru indirmek olabilir. Köpek böylelikle hareketinizi daha uzaklardan da seçebilir.

Köpek gel ile bu el hareketini bağdaştırdıktan ve bu iyice pekiştikten sonra ona düdükle çağırmayı daha kolay öğretebilirsiniz.

Gene aynı sistemde köpeğinize otur komutunu verip yanından uzaklaşır ve yaptığınız el hareketi ile birlikte düdüğünüzü çalarsınız . Köpek kısa sürede düdük sesinin gel anlamına geldiğini kavrayacaktır. Hem de siz bu eğitimle aynı zamanda gel komutunu iyice pekiştirmiş olursunuz.

Köpek düdük ile gelmeye alıştıktan sonra ilk olarak açık arazide köpek gezerken ve görüntü alanındayken düdükle dön eğitimine devam edilmelidir. Ama düdük seyrek çalınmalı ve köpek her düdüğe gelmelidir. Zırt pırt düdük çalmak köpeği bıktırıp, sıkabilir. Düdükle dön komutu iyice pekiştikten sonra bu eğitime köpeğin görünmediği ormanlık alanlarda devam edilir. Köpeğinize yerinize belli etmek istiyorsanız ıslığınızı kullanabilirsiniz ama düdük sadece gel komutu için kullanılmalıdır.

Bununla birlikte eğer köpeğinize her yanınıza çağırdınız da otur komutu verirseniz, zamanla siz komut vermeseniz bile köpeğiniz yanınıza geldiği zaman oturması gerektiğini öğrenecek böylece hem üzerinize atlama sorunu ortadan kalkacak hem de aport yaptığı zamanda yanınıza geldiğinde oturarak kuşu ağzından almanızı bekleyecektir.

Eğer köpek için bir düdük kullanılacaksa alınırken iki tane alınmalı ve bir tanesi kaybolmaya karşı yedek olarak emin bir yere saklanmalıdır. Köpeğin hayatı boyunca bu düdükten komut alması gereklidir

1 düdük otur, 3 düdük gel. Labrador eğitimde

Ferma eğitimi:

Yavruyu ava çıkarmadan önce kanat ile ferma eğitimi vermek yavrunun kuşa ilgisinin artması ve dolayısıyla daha çabuk ferma vermesi açısından önemlidir.

Köpeğinize kanatla ferma eğitimi yaptırırken hiçbir şekilde kanadı yakalamasına izin vermeyin ve köpeğin kanada dalacağını hissettiğiniz an kanadı çekin.

Yalnız bu eğitimi belli bir aşamadan sonra kesin çünkü köpeği kanatla uzun süreli çalıştırmak köpeğin kuşu görmeden ferma vermek istememesine ve hep sahibinin yanında ferma verdiği için sahibinin yanından ayrılmamasına yol açabilir. Bunun için bu eğitimi devamlı ve uzun süreli yapmayın. Merakınızı tatmin etikten sonra bence daha kanatla çalıştırmayın. Bazı köpekler ise kanada kesinlikle ferma vermek istemezler.

Köpeğiniz kanada ferma vermiyorsa sakın hayal kırıklığına kapılmayın ve verdirecem diye uğraşmayın, kesinlikle bu ilerisi için ölçü değildir. Benim GSP cinsi köpeğim fıstığa hiçbir şekilde kanada ferma verdiremedim ama iş ava gelince çok sağlam bir fermalı bir köpek oldu.

Köpeğinizi ava çıkarttığınız ilk zamanlar köpeğinizin önünden fermasız kalkan bir kaç kuşu vurabilirsiniz , bu köpeğinizi teşvik edecektir ama daha sonra sadece ferma verdiği kuşları vurun ki kuşun vurulması için ferma vermesi gerektiği anlasın ve çok daha dikkatli avlansın.

Bir iki sezon boyunca kesinlikle hiçbir şekilde köpeğinizin fermayı bozmasına izin vermeyin. Ya kuşu kendiniz kaldırın yada arkadaşınıza kaldırtın. Böylece çok sağlam fermalı bir köpeğe sahip olmuş olursunuz.

Köpek de hiçbir koşulda fermayı bozmaması gerektiğini bilir ve nerde olursa olsun sizi bekler. Ferması tam manasıyla oturunca ister kuşu kaldırtmayı öğrenirsiniz , isterseniz buna hiç izin vermezsiniz. Ben şahsen köpeklerimin kuşu kaldırmasına izin vermem. Kuş zaten belli bir süre sonra ürkerek kendiliğinden kalkacaktır. Kalkmasa bile kendim kaldırırım. Köpek giremeyeceğim bir yerde ise oraya doğru taş fırlatırım. O zaman köpek taşa doğru hamle yapar ve kuş gene kalkar.


Zeytin ferma eğitimi esnasında

Yalancı ferma:

Bu kusur köpeğin doğuştan sahip olduğu değil, sonradan edindiği, sahibinden kaynaklanan bir kusurdur. Eğitimini tamamlayıp ava çıkardığımız köpek, herhangi bir koku alıp fermaya durur. Müthiş bir güzellik, mükemmel bir ferma, hemen yaklaşıp övgülere başlarız, memnuniyetimizi aşırı sevinç gösterileri ile ifade ederiz. Bizim tavrımız köpeği çok mutlu eder. Demek ki ferma, o çok sevdiği sahibini ziyadesiyle memnun ediyor diye düşünür. Biraz sonra yeniden aynı olay, yine bomba gibi bir ferma, ancak boş. Biz yine övgüler dizip avın az önce buradan uçmuş olduğunu düşünürüz. Köpekte bizi memnum etmek için devamlı yalancı ferma durmaya başlar.

Bundan dolayıdır ki köpeğiniz fermaya girdiği zaman onu fazla sevip okşamayınız. Övgüler yağdırmayınız. Arka arkaya boş fermalar vermeye başlarsa , köpeğin önünde ilerlemeye devam ederek onu yürümeye zorlayınız.

Sürekli boşa ferma veren bir köpeğin, avı bol bir ortamda karşısına çıkan ava ferma vermesi halinde aşırıya gitmeyen bir övgü ile boş ve dolu ferma karşısındaki tavrımızı belirtmek bu kusuru zamanla ortadan kaldıracaktır.

Avı pas geçme:

Bu da doğuştan gelen bir kusur olmayıp büyük ihtimalle yine bizden kaynaklanır. İlk ava çıktığı zamanlarda acemi köpeğimiz bir şekilde avı uçurur, fermaya durmaz , kuşlarından peşinden koşarak onları kovalar ve yanımızdan uzaklaşarak hırsla av arar. Bizde bu hareketlere çok sinirlenip, kuşu ferma durmadan uçuran , erken kaldıran , peşinden koşan köpeğimize sinirlenip azarlarız.

Köpek bu olayı avın (kuşun) varlığının azar getirmesi olarak algılar. Bundan sonra yapılacak iş, azar işitmemek için kuşun varlığını belli etmemektir. Yani kuş yoksa azar da yok, o halde pas geçmeye devam.

Bundan dolayıdır ki köpeğinizin acemilik zamanlarında sabırlı olun, elinizden geldiğince köpeğinize müdahale etmemeye çalışın, onu fazla sıkmayın. Sabırlı ve sevecen tutumunuz onu zamanla yola sokacaktır.

Eğer böyle bir hataya düşüp köpeğinizi korkuttuysanız ve o da avı pas geçmeye başladı ise tek çözüm köpeğin derhal başka birine verilmesi ve başka bir çevreye gönderilmesidir. Yeni sahibi ile yeni ortamında büyük bir ihtimalle bu kusuru giderilecek, normal davranmaya başlayacaktır.

Silah sesine alıştırma eğitimi:

Değerli arkadaşlar yavruyu silah sesine alıştırmanın bir çok yöntemi vardır ama bence en etkilisi daha çok ufakken mantar tabancası ile sese alışmalarını sağlamaktır. Yavruların kulakları duymaya başladığı zamandan itibaren yanlarına girerken uzaktan bir el tabanca patlatın. Daha sonra bunu mamalarını vermeye giderken devam ettirin ve gittikçe yaklaşın fakat hiçbir zaman çok yakın atmayın. İyice alışana kadarda mantar tabancasını bırakmayın.

Tabancaya alıştıktan sonra arazide aynı eğitime tüfekle devam edebilirsiniz. Yalnız arazide tüfek eğitimine geçmeden önce sık sık yavrunuzu araziye çıkarıp , beraberce gezip oyunlar oynayın. Ortamı tanısın ve arazi onun için eğlenceli hale gelsin. Bundan sonra tüfek ile eğitime geçebilirsiniz. Gene ilk etapta köpekten uzakta ateş edin veya bir arkadaşınıza ettirin. Tepkisini ölçerek mesafeyi kısaltın. Eğer köpeğiniz ürküyorsa kesinlikle üstüne gitmeyin ve orda silah eğitimini kesin. Diğer günler gene devam edebilirsiniz ama köpeğiniz o an korktumu, diğer atılan silahlardan hepten ürkecek, silah fobisi doğabilecektir.

O zaman diğer denemelerinizi köpeğin ilgisini herhangi bir şeyde yoğunlaştırdığı anda yapmanızda fayda vardır. Mesela köpeğe kanat ile ferma eğitimi çalışması yaparken gene bir arkadaşınızın uzaktan silah atmasını sağlayabilirsiniz. Köpek kanat üzerinde yoğunlaştığı için silah sesine tepkisi azalacaktır. Gene giderek silah mesafesi kısaltabilirsiniz. Ama hiçbir zaman aceleci olmayın. Silah sesi bilinç altına iyice yerleşsin. Günden güne mesafeyi kısaltın .

Köpeğiniz silahtan korkmuyor olsa bile ava çıktığı ilk zamanlarda kalabalık ava götürmemeye ve çok yakınında arka arka silah atmamaya özen gösterin. Eğer yanında atılan silahlardan bir ürkerse sizin için büyük problem yaratabilir. Tek el ve az uzak atmaya özen gösterin.

Benim silah sesinden korkan büyük köpekleri alıştırmak için uyguladığım metot onu ilk etapta silahsız ava çıkarmak ve ava iyice konsantre olmasını sağlamaktır. Ne zaman iyice sağlam fermalar vermeye başlar ise o zaman fermadayken uzaktan havaya atışlar yaparım. Böylece iyice ava yoğunlaşan köpek , silah sesinden ürkmez ve bu ses bilinç altına yerleşir. Tam korkuyu yendikten sonra ise önünde vurulan birkaç kuş ile zaten sorun ortadan kalkar. Ama ne olursa olsun ilk etapta köpeğin dibinde silah atmayın. Köpekten uzak mesafede durun ve kuşu öyle vurun.

Birde silah sesine alıştırma eğitimi esnasında güven vermek için köpeğinizi sevip okşamayınız. Sevip , okşama yapılan iyi bir hareketten sonra memnuniyet belirtisi ve ödül olarak kullanıldığı için , köpeğiniz silah sesinden korkmasının sizi memnun ettiği hissine kapılabilir böylece köpeği silahtan korkmaya istemeden teşvik etmiş olursunuz ; Bu yüzden silah sesinden ürken köpeğimizle ilgilenmemenin ve hiçbir şey olmamış gibi davranmanın büyük yararı vardır.

OLAYLARI KÖPEĞİNİZİN BAKIŞ AÇISINDAN GÖRMEDİKÇE, NE KÖPEĞİNİZİ EĞİTEBİLİRSİNİZ NE DE ONUN YANINIZDA MUTLU VE RAHAT YAŞAM SÜRMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

Aport eğitimi:

Değerli arkadaşlar , şimdi sizlere köpeğimize aport eğitimi verirken yaptığımız birkaç hatadan bahsetmek istiyorum.

Köpeğinizle daha küçük yaşta bile oynarken ağzındaki bir şeyi katiyen çekiştirerek almayın veya bunun oyununu oynamayın. Sert ağızlı olmasına ve avı çiğnemesine sebep olursunuz. Sıkmamaya alışması için en iyi yol, sert kıllı bir tahta fırçasını taşıtmak, onunla oynatmaktır.

Eğer köpeğiniz attığınız objeyi alıp kaçıyor , yanınıza gelmiyorsa sakın onu kovalamayınız. Bunu oyun zannedip hoşuna gidebilir ve devamlı atılanları sizden kaçırabilir. Tam tersine siz ondan uzaklaşınız ki peşinizden gelsin. Sonradan aniden geri dönerek onu yakalayıp sevin.

Kuş ile aport eğitimi verme esnasında köpeğin kuşu ağzına alıp getirmemesine, alıp kaçmasına , yemeye kalkmasına , sıkmasına sinirlenip sakın köpeğinize sert tepki vermeyiniz , onu dövmeyiniz. Bu durumda köpek bir daha kuşu ağzına almak istemeyebilir.

Köpeği kuşla tanıştırmadan önce mutlaka sağlam bir aport eğitimi vermek gereklidir.

Bu eğitimin ilk olarak dar , köpeğin kaçamayacağı alanda verilmesi pekiştirildikten sonra ise açık alanda eğitime devam edilmesinde yarar vardır.

Gene açık alan çalışmalarında ilk olarak yakından aport yapması sağlanmalı sonra her gün acele edilmeden mesafe arttırılmalıdır. Yakındaki köpeğe müdahale etmek çok daha kolaydır. Yakından mükemmel aport yapan köpek daha sonra mesafe arttırılarak çalıştırılır.

Gene köpeğiniz ne kadar iyi aport yaparsa yapsın , av sezonu açıldığında , özellikle havanın sıcak olması , sarfedilen efor ve dolayısıyla ağzının yapış yapış olması nedeni ile ağzına kuşu almak istemeyebilir. Yada kuşu alsa da ağzına yapışan tüylerden rahatsız olarak kuşu erken ağzından bırakabilir. Yada tam tersine hırslanıp kuşu sıkmak yada getirmemek isteyebilir. Ama ne olursa olsun hiçbir şekilde köpeğe çok sert çıkıp yıldırılmamak lazımdır. Bunların hepsinin çözümü vardır ama köpeği bir kere korkutup yıldırdığınız zaman tekrar aport yapmasını sağlamak çok zor olacaktır.

Aport eğitimi esnasında ödül olarak yiyeceği kullanmamanızda fayda vardır. Yiyeceği gören köpeğin ilgisi dağılabilir ve devamlı gözü elinizde olduğu için aport yapmak istemeyebilir. Yada ödül alacağını düşünerek yarı yolda aport yaptığı nesneyi ağzından bırakıp elinize yönelebilir.

Aport eğitiminde yapılan en büyük hatalardan biride , yeni yavrumuza canlı kuşla eğitim yaptırmaktır. Arkadaşlar canlı kuşla eğitim yurt dışındaki eğitimciler tarafından çok kullanılan bir metottur. Eğitilecek köpek uzunca bir sevk kayışı ile araziye çıkarılır. Köpek daha önce içine güvercin saklanmış uzaktan kumandalı kuş fırlatma makinesine doğru yönlendirilir. Köpek kokuyu alıp makineye doğru yaklaşınca kuş fırlatılır. Böylece köpeğin hem fermaya girmesi , hem de uçan kuşun arkasından gitmemesi öğretilmiş olur.

Bizler ise canlı kuşu arazide saklar ve kuş nerde olursa olsun köpeğimiz onu bulup getirince zevkten dört köşe oluruz. Tabii ki buna alışan köpeğimiz ava çıkarıldığı zamanda kuşları yakalayabileceğini düşünerek onlara dalacak böylece istemeden bir ferma problemi yaratılmış olacaktır. Eğer böyle bir hataya düştüyseniz hemen paniğe kapılmayınız.

Bırakın köpeğiniz kuşlara dalsın ve kovalasın. Ama sakın o kuşu vurmayın. Köpek elinde sonunda kuşları yakalamayacağını anlayacak ve ferma vermeye başlayacaktır. Sabır edip sadece ferma verdiğinde kuşları vurursanız bu problemin üstünden gelmiş olursunuz.

Fıstık aport esnasında

Sevgili arkadaşlar sizlere av köpeklerimizin eğitimi ile ilgili önemli birkaç husustan daha bahsetmek istiyorum .

Köpeğinizin eğitim devresi boyunca sık sık araziye çıkarıp bu ortamı tanımasını sağlayın. Onunla gezin , koşun , oynayın. Avlanacağı ortamları keşif etmesini sağlayın. Eğer ilk olarak av sezonunda çıkarırsanız dibinizden ayrılmayan ürkek bir köpek bulursunuz. Tabii bunu zamanla aşacaktır ama bu sizin moralinizi bozabilir.

Gerek eğitimi boyunca gerekse av hayatı boyunca köpeğin yalnız bir sahibi olmalı , bir kişiden komut almalıdır. Köpeğinizin başkaları ile ava çıkmasına izin vermeyiniz.

Köpeğinizi ilk sezonun da varsa iyi eğitimli usta bir köpekle ava çıkarınız. Yoksa yalnız avlanınız. Kalabalık avlardan mutlaka kaçınınız.

Arkadaşlarınızla beraber gitseniz bile köpeğinizi alıp tek başına başka taraflarda avlanınız. Bu köpeğin hep sizi sahiplenmesi hem de ava çok daha iyi konsantre olabilmesi bakımından önemlidir.

Kalabalık avlarda köpek ard arda atılan tüfeklerden korkabilir , vurulan kuşlara koşmaktan ferma vermeye fırsat bulamaz ya da ferma verse bile atılan başka bir fişekte fermayı bozup diğer silah sesine koşabilir.

Bu tür avlarda köpek herkese av yapabileceği izlenimine kapılabilir ve daha sonraki avlarda dağda bayırda nerde silah sesi duysa o tarafa koşar, bir bakmışsınız karşı dağda başka avcıların ön avlanıyor. Laf komut dinlemez bir hale gelir. Buda hiç tasvip edilmeyen bir durumdur.

Altın kural, ilk bir kaç sezon mutlaka yalnız avlanınız.

Avlanma esnasında sessizlik çok önemlidir. Köpeğinizi devamlı bağırıp , zırt pırt yanınıza çağırarak onu sıkmayınız . Ava daha iyi konsantre olmasına izin veriniz.

Bunun yanında eğer acemi köpeğinizin yanında usta bir köpekle avlanıyorsanız , acemi köpeğiniz avlanmayı öğrendikten sonra onu mutlaka yalnız çıkarınız ki tecrübelensin ve hazırcılığa alışmasın. Aksi taktirde avı aramayıp hep usta köpeğinizin bulduğu kuşlara hazıra konabilir.

Aynı sezon için de asla iki yada daha fazla yavru köpeği eğitmeye kalkmayınız. Tek köpek üzerinde yoğunlaşmak ve ilgisinin sadece sizde olmasını sağlamak daha çok başarılı olmanızı sağlar.

Eğitimde köpeği strese sokacak , elektronik şok tasması yada dikenli boğma tasmaları gibi aletlerler kullanmayınız. Köpeğinize onarılamayacak fiziksel veya ruhsal zararlar verebilirsiniz.

Erdal ATAKAN

Hava Durumu

Trabzon