1ust derya av

 

GÜNCEL HABERLER

SPOR HABERLERİ

AV KÖPEKLERİNDE ÇAPRAZ ARAMA VE FERMA EĞİTİMİ

Av arama sırasında kuş köğeği komuta dinlemeli ve araziyi sağlı sollu düzgün bir şekide aramalı. Bu bir yandan, avlağın düzgün aranmasını öbür taraftan da diğer avcıların köpeklerini rahatsız etmemesini sağlayacaktır. Düz avlakta arama etap etap ve akıllıca komuta altında yapılmalı. Köpek koku aldığında hiç bir zaman durdurulmamalı ama devamlı rüzgara karşı dönüp koku almaya çalışırsa yanımıza çağırmalıyız. Ormanda köpek düzgün aramıyor gözükse de iyi eğitim aldıysa her tarafı arayap tarayıp her çalının altına bakacaktır. İş yapan köpeği uyarmak için onun arama mesafesini ve hızını kısıtlamamız gerekmiyor koşarak da avını arayabilir ama bunun için köpek her zaman sahibinin dediklerini yerine getirmeli , git dur sağı solu elle işaret ettikten sonra aramalı .

Çapraz Arama

İlk önce köpeği rüzgara karşı yatık vaziyette bekletin. Bu vaziyette uçarın rüzgar sayesinde ne tarafta olduğunu belirleyecektir. Boynundan kayışı aldıktan sonra yatar vaziyette kalması gerekiyor sağ yöne gitmesini isterseniz iki adım o tarafa doğru atın ve elle işaret ederek hadi komutasını verin. Sizin öğrenciniz o tarafa doğru koşması gerekiyor gerekli mesafeye ulaşınca iki kere ıslık çalın ve onu yanınıza çağırın.
Köpek döndüğünde sizin sol elinizi kaldırdığınızı ve diğer tarafı gösterdiğinizi görecektir onu cesaretlendirip o tarafı araması için ona komut verin. Böylelikle dostunuz ilk çapraz koşusunu yapmış olacak. Sol tarafa da yeterince gittiğini düşündüğünüzde tekrar onu durdurup sağ elinizle diğer tarafı göstererek o tarafa yönlendirin. Birkaç zaman sonra köpeğiniz sizin gösterdiğiniz yönlere gidecektir daha sona kendi aramayı öğrendiğinde elle göstermenize de gerek kalmayacaktır. Zaman zaman köpeğiniz ikilemde kalabilir o zaman onu sağa ve ya sola adım atarak ve elle yol göstererek cesaretlendirin ve yönlendirin. Bu eğitim şekli 100% sonuç veren bir yöntemdir. Bu eğitimi hep aynı avlakta tekrarlanmalı alışana kadar,bunun yanında aport da öğretmeli ama fermayı öğrenmeye başladıktan sonra değişik sahaya da götürmeli.

Ferma

Şimdi fermaya odaklanalım.Bütün kuşçu köpeklerde içgüdüsel olarak ferma yapma kabiliyeti vardır,bunun için fazla eğitime gerek yoktur ama aport aldıktan sonra bazı hareketleri kontrol edebilmeliyiz. Uçarın dayanılmaz kokusunu alınca sahibinden komuta almadan avı kaldırmamalı.Köpeğiniz ferma yapacak olgunluğa eriştikten sonra yapacağınız iki şey var:

1. Seçenek: Köpeği avlağa bırakıp kuşu bulana kadar koşup durmak , bulduktan sonra da onu uçurup arkasından koşmak. Bu seçenekte 10'da 8'i başarısız olacaktır ve köpek sadece yorulacaktır.

2. Seçenek: Bunda çiftlikte yetiştirilmiş ama iyi uçabilen bir kekliğin ayaklarına bir ağırlık bağlayarak fazla uzaklaşmasını önleriz. Önlem olarak köpeğimizi her ihtimale karşı uzayabilen bir iple bağlarız. Kekliği düzlüğe bırakıyoruz , köpeğin görmeyeceği bir şekilde ama nerede olduğunu biz bilmeliyiz ki köpeği bıraktığımızda onu oraya doğru yönlendirebilelim onu araması için , köpeği rüzgara karşı yönlendirmeliyiz ve dostumuzun hareketlerini gözlemeliyiz bir anda köpeğin hareketleri tamamıyla değişecektir . Bu demektir ki köpek kokuyu almıştır ve kekliğe doğru yönelecektir onu kaldırmak için, tam o anda ipi çekip onu durdurup yanına yaklaşmalısınız onu okşayın sakin konuşarak ve 4-5m.den fazla yaklaşmasına izin vermeyin . Bir anda keklik uçacaktır köpeğiniz zıplayacaktır ama ipinden bırakmayın ve yat komutasını verin ondan sonra onu yine okşayın sakin konuşun ve kekliğin kalktığı yeri koklamasına izin vermeyin. 1. gün için bu ders yeterlidir eve toplanabilirsiniz. Bir kaç sefer bu dersi tekrarladıktan sonra,göreceksiniz ki köpeğiniz avın kokusunu aldıktan sonra hareketsiz kalacaktır.o andan itibaren kayıştaki bağlı olan uzayabilen ipi gevşetip yanına yaklaşabilirsiniz.Birkaç dakika sonra bir iki adım ileri gitmesini söyleyebilirsiniz bunu yaparken kafasından hafifçe ileri doğru itersiniz köpeğiniz yavaş yavaş ilerleyecektir kuş da o anda uçacaktır. Yat komutasını iyi öğrettiyseniz kuş uçar uçmaz yat komutasını verirsiniz ve köpeğniz orada kalır.Ondan sonra köpeğiniz kekliği kıpırdamadan bir yerde bekletecek ve kendi de kıpırdamayacak komutu verdiğinizde atağa geçecek ve kekliğin uçtuğunda yere yatacak keklik 200 m.kadar uzaklaştığında havalı tabancayla ateş edeceksiniz ki silah atışına alışsın. Ateş edildiğinde kekliğin arkasından koşarsa onu durdurup cezalandırmalısınız hafifçe kulağını çekerek, ona darılarak ve bu hareketinden memnun olmadığınızı göstererek. Sabırlı olun ve her yaptığı hatada ona darılın.Büyüdükten sonra çok güzel komuta dinleyecektir siz buna her yaptığı yanlış hareketi düzeltirseniz bu dersi onlarca gerekirse 20'den fazla tekrarlamanız gerekiyor ki alışsın. Bir zaman gelecek ki dostunuzun eğitimi bitecek ve çok güzel iş yapan bir kuşçu olacaktır.Kaldı ki av esnasında da aynı ciddiyetle köpeğinizi takip etmelisiniz.

 

APORT EĞİTİMİ (Etkili Bir Yazı)


Geçtiğimiz yıl DKÜYD tarafından Almanya'dan gelen 9 VDH hakemi tarafından yönetilen "sonbahar üretim izni imtihanları" nda, köpeğim zorda olsa sazda yaralı ördeği arayıp getirme etabını tamamlamak üzere idi. Yorgun olduğundan isteksiz adımlarla finiş'e yani bana doğru gelirken ördeği tam ağzından bırakacaktı ki ben alttan alıp işlemi tamamlamasını sağladım. benden hemen önce Naci Yılmaz'ın yurtdışında eğittiği köpeği kilo olarak bir hayli ağır olmasına rağmen bu işi son derece nizami, coşkulu ve ölçülü bir şekilde tamamlamıştı. Hakem, iki köpeğin çalışmasını gördükten sonra kısa bir yorum yaptı. "Naci'nin köpeğine aport öğretilmiş, Burak'ın köpeği ise içgüdüsel aport ediyor". Ciddi şekilde sarsıldım. Ne yapmalıydım, nasıl yapmalıydım? Bu işin artıları nelerdir?

İmtihanın hemen ardından yaşının küçük olmasından dolayı imtihana sokmadığım Xander vom Bruch(Heiko) nun babası KS Heiko vom Osterberg'in yetiştiricisi Dr. Albert Lemmer ile yemekte sohbete koyulduk. Köpeğimi çok begğendiğini ve onu iyi yetiştirirsem emsalsiz bir hayvan olacağını, "ava götürme, zorunlu aportu öğret", "kulağını cimcikle ve materyali ağzıyla tutmasını sağla" bunları söyledi bana. Ben ise "evet, tamam, tabi" diye cevaplarken söyledikleri arasında bağlantı kurmaya çalışıyordum. Ancak sizin de düşüneceğiniz gibi bunlardan bir sonuç çıkarmak mümkün değildi.

Alman misafirlerimizi uğurladıktan birkaç gün sonra keklik sezonu açılışı için yola koyulduk. 72' lik delikanlı Fransa'nın ünlü yetiştiricisi Josef Marten'de bu yolculukta bize eşlik etti. Misafir olduğumuz Bey'in köpeğinin aport sorunu olduğunu öğrenince Josef köpeği görmek istedi. 3 yaşında güzel bir kurzhaar dişi idi bu köpek. Köpeği oturduğumuz verandada ayakustu sevip okşadı önce, daha sonra kendisi diz çöktü, köpeği ise, yüzü karşı istikamete bakacak şekilde bacaklarının arasında kalacak şekilde oturmasını sağladı. Sol eli ile köpeğin kulağını baş parmağı ve orta parmağının tırnakları ile sıkmaya başladı. Köpek bir süre sonra hafifce canı yandığından ağzını açmaya başladı tam o meyanda "APORT" deyip diğer elinde bulunan tahta parçasını köpeğin ağzına vermesiyle kulağını cimciklemeyi kesti. Köpek hafif bir şok geçiriyordu. Böyle bir şeyi hiç yaşamamıştı. Muhtemelen şöyle düşünüyordu, "kulağımın acısı tahta parçasını tutunca geçiyor" "aport" kelimesi ile de bu bağlantıyı kurmuş oluyordu. En az 8-10 kez bu işlem ard arda tekrarlandı. Artık köpek kulagına dokunulmadan da "APORT" kelimesini duyduğunda tahta parçasınına kendisi uzanıp alıyordu. Zaman zaman "almasam ne olur" dercesine almamayı denese de Josef kesinlikle taviz vermiyordu. İşlemin sonu ise "bırak" kelimesi ile bırakmaya dünden razı olan köpeğin tahta parçasını bırakması idi. Tam 10 dk sonra köpek Josef'in 2 mt uzakta eliyle tuttuğu nesneyi "aport" kelimesi ile büyük bir istekle tutup, "bırak" komutu ile bıraktığını görmek benim köpek eğitimi ile ilgili olan bilgilerimi altüst etmiş, bu konuda zihnimde adeta bir devrim yaşıyordum. O çılgın köpek adeta büyülenmişti. Komut almak için Josef'in gözünün içine bakıyordu. Hemen kısa bir bilgi alış-verişinin ardından zihnimde her şey yerli yerine oturmuştu.

Zorunlu aport, köpeğin kendi isteği ve insiyatifiyle değilde, işi sahibi için görev adlederek yerine getirmesidir. Bu öğretinin benim bildiğim 3 yolu vardır. İlki yazımın başında tarif ettiğim sistemdir. Bir diğer sistem son yıllarda Amerikalıların geliştirdiği bir sistemdir ki, bir masa düzeneği üzerine köpeğin iki tırnağı arasından geçen bir ipe bağlı makara sistemidir. Üçüncü yöntem ise ilk yönteme benzer. İlk yöntemin hayvan hakları konusunda denetime takılabileceği ihtimaline karşı ben size 3. yöntemi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Bu eğitime başlayacak köpek 6 aydan küçük olmamalıdır. O yaşa kadar da kesinlikle at-getir oyunu oynatılmamalıdır. Zorunlu aport eğitiminin hazırlığı için sol yanda yürüme eğitimi ve "otur" eğitimi verilmelidir.

Köpeğimizin 6 ayını doldurmuş, "otur" komutunu ve tasma ile yanıbaşınızda çekmeden gezme eğitimini nizami verdiğinizi varsayarak bundan sonra ne yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Birinci Aşama: Köpeğinize "otur" koutunu verip karşınızda oturmasını sağlayın. elinizde birkaçyüz gramdan ağır olmayacak ağırlıkta ve takriben 20-25 cm uzunluğundaki bir tahta parçası, aportbox, ahşapdumbell tarzında bir materyali halihazırda bulundurun. Bu materyali köpeğin burun hizasına elinizle getirin ve diğer elinizle aortlarını sıkarak ağzını aralamasını sağlayın. Hızla cismi ağzına götürün ve "APORT" deyin. Alt ve üst çenesini ellerinizle kavrayın ve bırakmamasını sağlayın. 2-3 sn sonra yavaşça ağzından alırken " BIRAK" deyin. Bu işlemi kısa aralıklarla 4-5 kez tekrarlayın. eğer ağzındaki cismi komut vermeden bırakmak isterse sert bir şekilde "TUT" deyip ellerinizle tutmasını sağlayın. 2-3 hafta sürecek eğitim sürecinin en zor ve hassas kısmı bu aşamayı atlatmaktır. Günde en fazla 10 dk bu eğitim ile uğraşın. Köpeğiniz işlemi iyi bir şekilde yaptığı anda ogünki eğitimi bitirin. Bu çalışmanın neticesinde köpeğiniz cismi gösterip "APORT" emrini duyduğunda kendiliğinden cismi ağzıyla tutmalı, "BIRAK" dediğinizde de bırakmalıdır.

İkinci Aşama: Köpeğinize "OTUR" komutunu verin. Cismi köpeğin burnundan 50 cm kadar uzakta tutun ve "APORT" komutunu verin. Kendiliğinden uzanıp almalıdır. Eğer yapmazsa ensesinden cisme doğru çekip almasını sağlayın. "BIRAK" koutunu vermeden bırakmaya kalkarsa hemen sertleşin "SIKI TUT" tutmasını sağlayın. Elinizi çenesinin altından geçirin ve bunu yaparken dahi cismi ağzında sıkıca tutmasını sağlayın. Kuralları ihlal etmeyi deneyecektir. Kesinlikle taviz vermeyin. İlk aşamadaki gibi doğru yaptığında hemen onu onore edin, sevin ve eğitimi bırakın. Bu aşama sonunda komutu aldığında 50-100 cm uzağa uzanıp elinizden cismi almalı, oturmalı ve "BIRAK" dediğinizde cismi size teslim etmelidir.

Üçüncü Aşama: Köpeğinize "OTUR" komutunu verdikten sonra 50 cm kadar uzakta tuttuğunuz cismi almasını sağlayın (komut ile). Tasmasına bağlı kayış ile yanınızdan cisim ağzında iken köpeğinizi yürütün. Ağzından bırakmasına kesinlikle mahal vermeyin. Gözünüz hep onda olsun. 15-20 mt hızlı adımlarla bu şekilde yürüttükten sonra aniden durup, sizin durmanızla birlikte köpeğinizin oturmasını sağlayın ve yine "BIRAK" komutu ile cismi ağzından alın.

Dördüncü Aşama: Köpeğinize "OTUR" komutunu verin. cismi onun sizin cismi bıraktığınızı görebileceği şekilde 8-10 mt ileriye götürüp bırakın. Tekrar köpeğinizin yanına gelin, kayışından tutun (kesinlikle oturur pozisyonu bozmasın). Diğer elinizle cismin istikametini göstererek "APORT" komutunu verin. Komut ile birlikte köpeğiniz ile birlikte koşar adım cisme doğru gidin. Cismin başına gelir gelmez komutu tekrarlayın ve yerden cismi almasını sağlayın. Eğer tereddüte düşerse köpeğin başını cisme doğru eğin ve yardım ederek yerden almasını sağlayın. Hemen aynı istikamete geri dönün ve başladığınız noktaya gelin. Köpeğiniz otursun ve cismi ağzından teslim alın.

Beşinci Aşama: Köpeğinizin tasmasına 15 mt civarı uzunluğu olan bir ip bağlayın ve köpeğinizi oturtun. 8-10 mt ileriye onun yine görebileceği biçimde bir cisim koyun(kullandığınız materyalleri sık sık değiştirin). Köpeğin yanına gelin, elinizle cismi gösterip "APORT" deyin. Daha önceki aşamalarda istenilen sonuç elde edilmiş ise, köpek gidip onu alacaktır. Gitmezse hemen tasmasından çekip götürün ve 4. aşamadaki işlemi tamamlayın. Gittiğini kabul edelim; cismi almasıyla ucunu elinizde tuttuğunuz ipi kontrollü ve tempolu bir şekilde çekip köpeğin cisimle birlikte gelmesini sağlayın. Oturtup "BIRAK" komutu ile ağzından alın.

NOT: Köpek komutları harfiyen yerine getirmek mecburiyetinde hissetmeli ve üzerindeki yoğun baskıyı hep hissetmelidir. Komut asla ikiletilmemeli, tek bir kezde yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Asla taviz vermeyin. Yapmadığı anda varlığınızı sert bir şekilde ensesinde hissettirin. Her aşamayı layıkıyla öğrenmesi günde 10 dk sürecek, antrenmanlarla 3-4 günü bulabilir. Sabırlı, kararlı olun ve disiplini asla elden bırakmayın. Her aşama iyi bir şekilde yapılıyor olsa bile bir sonraki aşamaya geçmeden en az 3 gün tekrarlanıp pekiştirilmelidir.

Altıncı Aşama: 5. aşamadaki işlemin aynısını tasmasındaki ipi çıkartarak yapın.

Yedinci Aşama: Bu kez birbirinden farklı ağırlıkta ve farklı elementlerden oluşan 3 adet materyali aralarında 1m uzaklık olacak şekilde yine 8-10 m uzaklıktaki bir yere yerleştirin. Köpeğinizi emir-komuta sırasına göre gönderin. İlk cismi nizami bir şekilde getirdikten sonra yine aynı komutu verin ve 2. cismi getirmesini sağlayın ve sonrada sonuncusu. Eğer 2.de tereddüt ederse hiç taviz vermeyin. Hızla köpeği götürün ve aldırıp başlanılan noktaya getirin.

Sekizinci Aşama: Köpeğinizi bu kez otluk bir bölgeye götürün. Onun göebileceği bir şekilde cismi aynı mesafelerdeki bir uzaklığa götürün. Komut verin ve klasik işlemi tamamlatın.

Dokuzuncu Aşama: Aynı otluk bölgede 8. aşamadan farklı olarak cismi köpeği oraya götürmeden saklamış olun. İstikamet gösterip komutla gönderin, gidip arayacaktır. 1 dk içinde bulamazsa gidip bulmasında yardımcı olun. Akabinde köpekle birlikte ve hızla başlama noktasına geri dönüp periyodik işlemi tamamlayın. Bu aşamayı daha sonra nesnelerle değil, daha önceden avlamış olduğunuz bıldırcın, culluk, tavsan ve ordek gibi avlarla yapın. Kullanacağınız avları buzluktan çıkardıysanız mutlaka buzlarının tamamen çözülmesini bekleyin. Aksi takdirde köpeğin dişlerine temas eden soğuk onun avı isteksiz taşımasına veya yarı yolda bırakmasına neden olabilir. Başarılı bir öğrenim sürecinin ardından köpeğiniz eğitimini tamamlamıştır. Zorunlu aportu iyi bir şekilde öğrenen köpek aport işini bir görev adleder. Hava ve bölge şartları ne kadar zor olursa olsun hızla ve şevkle size istediğinizi getirecektir. Öğrendiği yegane işlevin avı size teslim etmek olduğundan aı sıkmak, gevelemek veya oynamak aklının ucundan bile geçmez. Hedefi size avı hemen verip bu baskıdan kurtulmak olacaktır. Bu eğitim köpeğinize hükmetmenizi ve kontolu herzaman elinizde tutmanızı sağlayacaktır. Eğitim hususunda ve köpek psikolojisi konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan avcılar bu eğitimi yardım almadan yapmamalıdırlar. Zira bu teknik ileri düzey yetiştiricilerin kullanabileceği bir yöntemdir. Aksi takdirde köpeğinizin sizden uzaklaşmasına sebep olabilirsiniz. Kköpek doğası ve yaradılışı gereği yaptığı hatadan en fazla 1,5 sn den önce uyarılmalı ve müdahale edilmelidir. Eğer 1,5 sn'den sonra uyarır, azarlar ve cezalandırırsanız bunu asla anlamayacak ve geçmişte bilip öğrendiklerini de unutmasına sebep olunacaktır.


Geçtiğimiz yıl 2 yaşında emsalsiz güzelliklte bir köpeğin kötü eğitimden dolayı bıldırcını getirmek bir yana kaçırıyor bunu yaparkende bıldırcını yiyordu. 15 günlük bir eğitimin ardından köpek yemeyi düşünmek bir yana dudaklarının ucuyla uçarcasına getirmeye başladı. Ancak eğer köpeğiniz yetişkin bir köpek ise ve daha önce içgüdüsel klasik at-getir yöntemi ile bu işi memnun kalmadığınız bir şekilde yapıyor ise ve zorunlu aportu öğretmek istiyorsanız daha önce bu komut için kullandığınız kelimeyi asla kullanmayın. yeni bir kelime seçin ve onu kullanın. Böylece köpeğinizin aklına eski kötü alışkanlıkları gelmez ve yeni dersini aklı karışmadan daha rahat bir şekilde öğrenir.
(Burak Kabakçı)

 

Drahthaar Av Köpeği Eğitimi

 

Hava Durumu

Trabzon